Po pátečním překonání kanadského hodinového rekordu jsme si řekli, že by mohlo být zábavné vrátit se zpět a podívat se na některé z nejlepších cyklistických výkonů rodáka z Windsoru v průběhu let.

Kanadský hodinový rekord

Těžko tento výkon neoznačit za jeden z nejlepších Sandersových cyklistických výkonů. Naši rekapitulaci hodinového rekordu můžete dohnat zde.

2016 Ironman Arizona

Po náročném dni v Koně se Sanders odrazil ve velkém stylu a celkovým časem 7:44:29 vytvořil nový rekord Ironmana. Kromě tohoto bleskového mezičasu na kole, kdy měl průměrnou rychlost 44,21 km/h, zaplaval za 53:45 a den završil maratonem za 2:42:31.

Takto Sanders popsal jízdu na kole ve svém blogu:

Vyjel jsem na kolo a věděl jsem, že musím být trpělivý. Můj nový tréninkový poradce a mentor David Tilbury-Davis mi poradil: „Buď trpělivý, buď moudrý, buď nemilosrdný“. To jsem si během jízdy v duchu opakoval asi stokrát, stejně jako „Ironman je dlouhá cesta“. První hodinu jsem se držel kolem 320w. Připadalo mi to tak snadné, že jsem si myslel, že mi snad nefunguje měřič výkonu. Můj cílový výkon pro jízdu byl však 310-320w a já si slíbil, že se plánu budu držet. Přestože jsem se cítil lehce, trochu jsem ustoupil a nechal průměr klesnout na zhruba 316w na konci prvního 60km okruhu. V polovině kola se průměr vrátil na 318w.

Přibližně po třech hodinách začínalo být mnohem těžší udržet výkon. Tehdy jsem si uvědomil, že můj měřič výkonu funguje správně, a byl jsem velmi rád, že jsem se neodchýlil od plánu. Kolem 3,5 hodiny mě to začalo opravdu bolet, a místo abych se zabil, abych udržel výkon, rozhodl jsem se ho snížit a jet blíž k 270w. Bylo to těžké, ale ne tak, abych měl pocit, že pálím sirky. Nakonec jsem měl průměr 315 W a čas na kole těsně pod 4 hodiny a 5 minut.

Lionel Sanders na mistrovství světa Ironman 2107. Pozn. překl: Sanders sice nakonec závod nevyhrál a neměl ani nejrychlejší mezičas dne na kole, ale jeho čas 4:14:19 by znamenal nový rekord cyklistické trati v Koně, kdyby Cameron Wurf nepřekonal rekord Normanna Stadlera na kole o neuvěřitelných pět minut. (Wurf zajel čas 4:12:54.)

Podle TrainingPeaks byl Sandersův normalizovaný výkon při jízdě 313 wattů a jeho průměrná rychlost byla 42,65 km/h. Následoval maraton za 2:51:53, což nestačilo na Patricka Langeho, který zvítězil v traťovém rekordu 8:01:40 oproti Sandersovu času v cíli 8:04:07.

Ronde on Zwift 2020

V dubnu se Sanders zúčastnil závodu světového poháru UCI Esports a díky odvážnému úniku závod vyhrál. Tento výkon byl obzvláště působivý, protože hlavním profesionálem v závodě byl mistr světa v cyklokrosu Mathieu van der Poel.

Sanders byl součástí skupiny uprchlíků, pak se utrhl do posledního stoupání, otevřel si náskok tím, že krátce tlačil na 10 wattů/kg, pak pokračoval ve stoupání a vytvořil si náskok přes 20 sekund. Jezdce sprintující za ním se mu podařilo udržet až do cíle díky podle něj „nejlepšímu životnímu výkonu za 5 minut“ 534 wattů.

Sandersův čas jízdy byl 36,21 a jeho průměrný výkon byl neuvěřitelných 401 wattů (5,5 w/kg).

Lionel Sanders. Pozn. překl:

Challenge Daytona 2019

I když ani tentokrát Sanders nezaznamenal nejrychlejší jízdu dne – tu zajel Andrew Starykowicz – Kanaďan byl jen o pár sekund pomalejší než Američan a na trati dlouhé 61 km dosáhl průměru přes 48 km/h. (O skutečné délce trati se vedou spory – je inzerována jako 37,5 km, ale zdá se, že se blíží 38 km, když se připočte vzdálenost do přechodové zóny a zpět.)

Bez ohledu na to, kterou vzdálenost si vyberete, Sanders a Starykowicz tratí prostě letěli. Sandersovi se pak podařilo předstihnout dalšího mistra světa ITU na dlouhých tratích – Pabla Dapenu – a získat titul mezi muži.

Takto jsme po závodě zrekapitulovali cyklistický split:

Sandersův cyklistický split byl jen o 11 sekund pomalejší než Starykowiczův, 1:14:54, což znamená, že měl průměr 30,44 mph/ 48,95 km/h, pokud trať měřila 38 mil, a 30,04/ 48,30, pokud byla dlouhá 37,5 mil. Sanders vyjel z vody 50 vteřin za Starykowiczem a ve snaze dostat se do čela závodu dal dohromady několik kol s průměrem přes 50 km/h.