Matt Biondi byl poněkud opožděný. Jako pětiletý při svém prvním závodě v životě měl Biondi dva chybné starty a poté při skoku do bazénu ztratil plavky. Biondi plaval celoročně až na střední škole.

V posledním ročníku na střední škole Campolindo High v kalifornském městě Moraga se však Biondi prosadil. Vytvořil národní středoškolský rekord na 50 metrů volným způsobem (20,4 sekundy) a získal stipendium na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde se věnoval plavání a vodnímu pólu. Jako student prvního ročníku hrál Biondi v týmu Golden Bears vodní pólo a na plaveckém mistrovství NCAA postoupil do tří finále útěchy.

V následujícím roce 1984 se Biondi překvapivě kvalifikoval do americké štafety na 4×100 metrů volným způsobem a na olympijských hrách v Los Angeles 1984 získal své první zlato.

Ale i s mistrovstvím NCAA a zlatou olympijskou medailí se Biondi jen poškrábal na povrchu toho, co mělo přijít příště.

Biondiho poslední tři roky na Cal přinesly osm individuálních týmů NCAA a plaval v šesti vítězných štafetách NCAA, stejně jako ve dvou týmech, které se staly mistry NCAA ve vodním pólu. Třikrát byl vyhlášen plavcem roku NCAA a v každé ze svých čtyř soutěžních sezón byl zařazen do celoamerických univerzitních týmů ve vodním pólu.

To však jen položilo základy pro to, co mělo přijít na olympijských hrách v Soulu v roce 1988.

Biondi začal pomalu, když získal bronz na 200 metrů volný způsob. Poté skončil druhý na 100 metrů motýlek (když byl překonán o jednu setinu sekundy) a poté pomohl Američanům k vítězství ve štafetě na 4×100 metrů znak a štafetě na 4×200 metrů volný způsob. I další tři dny byly pro Biondiho zlaté: 100 metrů volný způsob, štafeta 4×100 metrů volný způsob a nakonec 50 metrů volný způsob.

Bylo to úžasných osm dní, během nichž Biondi získal pět zlatých, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili, jeden individuální světový rekord (50 metrů volný způsob) a všechny tři štafety a olympijský rekord na 100 metrů volný způsob.

Biondi se vrátil na olympijské hry v Barceloně 1992, kde pomohl Američanům získat zlato ve štafetách na 4×100 metrů znak a 4×100 metrů volný způsob a stříbro na 50 metrů volný způsob.

Po olympijských hrách v Barceloně 1992 Biondi ukončil mezinárodní plaveckou kariéru a stal se motivačním řečníkem. Nyní pracuje jako učitel a trenér plavání.