LeBron James z Lakers dribluje kolem Cobyho Whitea z Bulls během druhého poločasu pátečního utkání ve Staples Center. James se na výhře 117:115 podílel 28 body, sedmi doskoky a sedmi asistencemi. (Foto: Sean M. Haffey/Getty Images)

LOS ANGELES – Pro tým s nebe-vysoká očekávání, Lakers strávili většinu začátku sezony koketováním s průměrností.

V pátek večer se museli ve vlastní budově proti Chicagu Bulls hodně držet, potřebovali k vítězství 117:115 chybu Zacha LaVinea (který toho moc nepostrádal) a s pomocí přelétavého Dennise Schrödera vyčerpali 4,7 sekundy času.

LeBron James vydechl poté, co nastřílel 28 bodů se sedmi asistencemi, ale v závěru nevypadal nejlépe, když minul trestné hody a v závěru hlubokou tříbodovou střelu, která by předtím zlikvidovala nepříjemný, krátce hrající tým Bulls. V poslední minutě však trefil sporný koš, který se nakonec ukázal jako vítězný, díky čemuž Lakers vyhráli popáté z posledních šesti zápasů a vylepšili si bilanci na 7-3, což je nejlepší výsledek v Západní konferenci.

„Chceme být lepší,“ řekl James. „Za prvních deset zápasů bych nám dal známku B, B plus – díky tomu vím, že máme co zlepšovat, což je světlý bod.“

Je to hra, kterou Lakers v poslední době často hrají a dovolují slabším týmům, jako jsou Memphis a San Antonio, držet se kolem nich (Spurs je porazili ve čtvrtek). Alespoň v pátek ve druhém zápase back-to-back a bez Anthonyho Davise a Kentaviuse Caldwella-Popea to mělo lepší opodstatnění.

Byl to elektrizující večer pro LaVina, produkt UCLA, který při střelbě 14 z 22 bodů skončil s 38 body (jen těsně pod nejlepším výkonem sezony). Večer po nejistém obranném výkonu proti San Antoniu se únava Lakers začala projevovat pozdě v obraně, protože LaVine je spaloval čas od času.

Ale LaVinova poslední střela – sedmnáctimetrový pokus 4,7 sekundy před koncem, který by Chicago poslal do vedení – byla mimo terč a Bulls nedokázali zajistit odskok. Schröder převzal přihrávku v zadní části hřiště a setřásl stíhajícího Thaddeuse Younga, než byl faulován a do konce utkání zbývalo příliš málo času na to, aby se Chicago mohlo vážně pokusit o vítězství nebo remízu.

„Řekl jsem Bronovi, aby to prostě hodil do zadního pole a nechal mě utéct,“ řekl Schröder. „Přesně to jsem udělal. Dělám to tak už sedm, osm let.“

Při absenci Davise, který byl překvapivě vyškrtnut s nataženým přitahovačem, měli Lakers několik rukou, které odbourávaly jeho bodové zatížení: Schröder, který dal 17 bodů, Montrezl Harrell se 17 body (a 14 doskoky) a Wesley Matthews se 14 body při svém prvním startu v sezoně.

Po většinu večera se James spokojil s pouhým hodováním Patricka Williamse, devatenáctiletého čtvrtého hráče listopadového draftu. Od brzké otočky v první čtvrtině, aby se dostal do koše, přes několik obratů fadeaways, až po floaters v barvě, James mu ukázal dostatek pohybů, aby nováček noční můry dlouho poté, co skutečnost. Jediným nástrojem, na který James nedosáhl, byla jeho tříbodová střela: Z hloubky trefil 0:5.

Naneštěstí pro Lakers LaVine takovou pestrost nepotřeboval a vrhal se na nájezdy k obroučce jednu střelu za druhou. Lakers odevzdali 62 bodů v rozehrávce, přičemž Davisova absence vynikla zejména na jejich neschopnosti chránit obroučku.

Hra bez hvězdného forwarda uškodila Lakers i na druhé straně. Bulls se nacpali do koše, aby Jamesovi zabránili v jízdě, a nebylo k vidění mnoho dunků, protože útok vygeneroval jen 42 bodů v poli.

„Nehráli jsme náš nejlepší basketbal, druhý večer po sobě,“ řekl trenér Frank Vogel. „Ale vydrželi jsme a vydřeli jsme to.“

Matthews přinesl do třetí čtvrtiny trochu tepla, když začaly padat jeho tříbodové střely. James ho agresivně vyhledával, včetně odražené přihrávky, kterou se protáhl na druhou stranu hřiště, aby unikl dvojnásobné přesile. Lakers vedli až o sedm bodů, než je Bulls stahovali zpět k vyrovnání.

Výhoda lavičky (41-32) udržovala Lakers v plíživém náskoku, zejména když Harrell znovu získal jistotu na dotek. Harrell skončil jako nejlepší střelec rezervního týmu obou týmů, když trefil 7 ze 13 střel z pole.

Bulls, kteří už tak měli málo hráčů, měli problém držet krok – zejména poté, co byl Otto Porter Jr. vyloučen s křečemi v zádech po pouhých šesti minutách hry.

Lakers se v neděli vrátí na palubovku Houstonu, a to v měsíci, kdy 13 ze 17 zápasů odehrají mimo Los Angeles. Jamesovi zůstává smutno z toho, že v silničních arénách bude stejný zvuk z píšťal jako ve Staples Center. Lakers však mají alespoň čas zapracovat na sebemotivaci.

„Musíte si navzájem dodávat energii, musíte dodávat energii sami sobě, přemlouvat se ke spoustě věcí, klást si výzvy,“ řekl. „Takže ty hry jsou určitě hodně odlišné. A když jedeme ven, je to poprvé, co hrajeme s Houstonem na domácím hřišti, takže hrát s nimi, to bude také jiné, ale těšíme se na to.“