Fotbal

V dobách před skautskými srazy a počítači hráli hráči na středně velkých školách v anonymitě a hvězdný rozehrávač SIU Carbondale na začátku 60. let byl jedním z nich. Během tří sezón přihrál na 3779 yardů a 34 touchdownů, ale do NFL se mu nikdo nepodíval, protože vynikal jen s malou pomocí za zády a vyhrál jen tři zápasy.

Jeho bývalý trenér Don Shroyer pak Hartovi sehnal zkoušku v St Louis a on na ně zapůsobil natolik, že s ním v roce 1966 podepsali smlouvu. V tabulce rozehrávačů byl až šestý, ale s trochou štěstí a velkým talentem se hned první rok posunul na druhé místo a stal se rozehrávačem, když veterána Charleyho Johnsona stáhl vojenský závazek.

Jako rozehrávač v roce 1967 rychle zapůsobil na fanoušky i tým. Dokonce se dostal na obálku časopisu Sports Illustrated, kde byl propagován jako jedna z mladých pušek NFL na pozici QB. Ve třetím zápase Hart zničil silně favorizovaný tým Detroit Lions a získal 313 yardů s bilancí 19:27, včetně prvního z mnoha touchdownů, tentokrát na 57 yardů, budoucímu členovi Síně slávy Jackiemu Smithovi. Konečné skóre bylo 38:28 pro Big Red.

Pár špatných trenérských rozhodnutí přimělo Johnsona, který se vrátil z armády, a poté vyřazeného hráče Minnesoty Garyho Cuozza, aby se pokusili Harta sesadit, ale silný quarterback zvítězil a strávil 17 sezón vedením útoku Cardinals. Během 19 sezón, které skončily jeho odchodem do důchodu v roce 1984 ve Washingtonu, dokončil 2593 přihrávek v 5076 pokusech, což znamenalo 34 665 yardů a 209 touchdownů. Kromě toho si připsal 16 touchdownů. Jeho statistiky byly v době odchodu Jima do důchodu lepší než statistiky člena Pittsburské síně slávy Terryho Bradshawa.

Kardinálové z počátku a poloviny 70. let byli nabití ofenzivními zbraněmi a možná nejlepší útočnou řadou NFL, ale bylo to Hartovo vůdcovství, raketová ruka a hra na spojkách, které týmu vynesly přezdívku „Cardiac Cards“. Byl strůjcem mnoha záchranných akcí v posledních minutách, jako byla památná neděle v listopadu 1975, kdy rychlík Mel Gray v poslední minutě zápasu předvedl slavný „fantomový zákrok“ na brankové čáře, kterým vyrovnal stav utkání s Redskins na 17:17 a vynutil si prodloužení, které Cards vyhráli. To byl katalyzátor jejich druhého vítězství ve Východní divizi v poměru 11:3, což byl jejich nejlepší rekord v historii.

Vzpomíná také na neuvěřitelný comeback proti Los Angeles Rams, infarktové vítězství 30:28, kdy spolehlivý Jim Bakken kopl vítězný field goal při siréně. Big Red ve třetí čtvrtině prohrávali 21:6 a pouhých pět minut před koncem zápasu 28:20! Hart stále házel a házel na receivery Pata Tilleyho a Ika Harrise a nasbíral 324 přihrávkových yardů.

Hart měl v letech 1974-1977 skvělé čtyřleté období. V roce 1974 vyhráli svůj první divizní šampionát s bilancí 10-4, v roce 75 dosáhli skóre 11-3, v roce 76 dalších 10-4 a díky tomu všemu si vysloužil čtyři účasti v NFL Pro Bowl. Svou kariéru završil oceněním „Hráč roku“ NFC v roce 1974.

Zpět na začátek: Hart byl jedináček z Evanstonu ve státě Ill. Jeho otec zemřel na cukrovku, když bylo Jimovi pouhých sedm let. Jeho matka se znovu provdala a přestěhovali se do Morton Grove ve státě Ill. Byl vděčný svému nevlastnímu otci, že podporoval jeho sportovní aktivity, které zahrnovaly také baseball a basketbal. Jim říká, že jeho nejlepším sportem byl pravděpodobně basketbal. Jeho trenér na Niles High School ho povzbuzoval, aby hrál fotbal, a udělal z něj rozehrávače. Úspěch tam ho přivedl k možnosti zůstat blízko domova a hrát vysokoškolský fotbal na SIU-Carbondale.

Po odchodu z NFL , Hart zůstal u sportu nejprve odešel do rozhlasového vysílání v kabině Chicago Bears v roce 1988, dostal nabídku a přijal místo sportovního ředitele na své alma mater, SIU. Pod jeho vedením univerzitní sporty excelovaly, basketbal se objevil v několika turnajích NCAA.

Hart nakonec odešel do důchodu do pohodlí floridského domu a byl uveden do Missourské sportovní síně slávy.

Pod jeho vedením univerzitní sporty excelovaly, basketbal se objevil v několika turnajích NCAA.