Mater Dei (Santa Ana, Kalifornie), který se v prvních 14 týdnech sezóny zdál být neporazitelný, vedl v sobotu večer v prvním poločase mistrovského zápasu CIF-SS Div. 1 nad St. John Bosco 28:5. Tým číslo 1 se chystal znovu zvítězit a za dva týdny si zahrát o třetí titul národního šampiona v řadě.

Poté St John Bosco zaznamenal 34 bodů v řadě. Braves ve druhém poločase zabojovali a udolali dvojnásobné úřadující šampiony 39:34.

Závěrečné dva touchdowny za Braves vstřelil útočník Logan Loya, který do St. John Bosco přestoupil z Orange Lutheran (Kalifornie).

Po převzetí vedení se St. John Bosco vydalo na čtvrtý down, kdy potřebovalo jeden yard a mělo pětibodový náskok a do konce zbývaly asi tři minuty. Míč byl na vlastní 29-yardové čáře a Braves potřebovali k proměnění jen jeden yard.

Byl to agresivní tah, ale měl smysl. Jediným osvědčeným způsobem, jak zabránit rozehrávači Monarchs Bryci Youngovi ve skórování, bylo udržet míč mimo jeho dosah.

St. John Bosco neproměnil. Mater Dei získalo míč zpět díky skvělé pozici na hřišti.

Ale St John Bosco našlo ještě jeden způsob, jak zabránit Youngovi ve skórování a držet mu míč z rukou:

Ma’a Gaoteote obral Younga na 13-yardové čáře, čímž získal míč zpět do držení St John Bosco a do konce utkání zbývalo asi 1:30. Braves se nepodařilo dostat na led a museli puntovat, takže Mater Dei zbývalo 23 sekund na jízdu bez zbývajících timeoutů.

Nebyl to dostatečný čas.

Monarchové byli po celou sezónu týmem prvního poločasu, ale hlavním důvodem bylo to, že v tomto poločase často získali nepřekonatelné vedení a druhý poločas využili k tomu, aby vyčerpali čas a přestali hrát agresivně.

V úvodním týdnu proti Centennialu (Corona, Kalifornie) vedl Mater Dei o přestávce 35:0. V druhém poločase se Mater Dei dostal do vedení 35:0, ale ve třetím poločase se mu to nepodařilo. Proti St. Frances Academy (Baltimore) se Monarchs ujali vedení 31:6 na začátku třetí čtvrtiny. Proti Mission Viejo (Kalifornie) minulý týden vedli v poločase 28:3.

St. John Bosco je lepší než všechny tyto týmy. Jeho obrana byla ve druhém poločase fenomenální a rozehrávač DJ Uiagalelei ukázal, co z něj loni udělalo ofenzivního hráče roku ALL-USA, když zápas zakončil s 444 přihrávkami a pěti touchdowny.

Po většinu roku to vypadalo, že Monarchs mohou prohrát jedině tehdy, když porazí sami sebe. V prvním utkání proti St. John Bosco v této sezóně Mater Dei málem povolil comeback hlavně kvůli trestům.

Tentokrát se jim to stalo díky obratům v klíčových situacích. Wide receiver Kyron Ware-Hudson na konci třetí čtvrtiny při devítibodovém náskoku ztratil míč, což vedlo ke skórování St John Bosco. Při dalším útoku Young hodil interception. Fumbled on also on the potential game-winning drive.“

Ať už si Mater Dei v této sezóně způsobilo sebevětší rány obratem, nikdy nebylo týmem náchylným k obratu. Přijímající sbor má skvělé ruce. Young uniká tlaku lépe než kterýkoli jiný rozehrávač v zemi. Běžecká hra byla dost dobrá na to, aby udržela obránce v pozoru.

Ale St John Bosco našel způsob, jak to provést a donutit Mater Dei odevzdat míč. Díky solidní obraně, která nutila k obratům, mohl Uiagalelei dostat dostatek šancí, aby dostal míč ke svým tvůrcům hry.

Dejte rozehrávači Clemsonu, který je na svém postu v zemi na prvním místě, dostatek příležitostí, a on to dokáže.

Přesně to udělal, když dovedl St John Bosco k epickému comebacku nad nejlepším týmem v zemi.

Nyní má Uiagalelei ještě jeden zápas, aby si zajistil svůj středoškolský odkaz. Loni získal ocenění pro nejlepšího hráče roku, ale v zápase o titul CIF-SS Div. 1 s Mater Dei dvakrát prohrál, takže mu k tomu šampionátu chybělo jen málo.

Nakonec je sundal. Zasloužil se o trofej Jižní sekce. Nyní ho jedno vítězství proti De La Salle (Concord, Kalifornie) v zápase o titul California Open Division pošle na vrchol.

Obrana Mater Dei, v této sezoně tak pevná, ho nedokázala dostatečně dlouho zastavit. Útok, tak výbušný, nedokázal udržet kontrolu.

Tým, tak neporazitelný, se nedokázal udržet.

Vítězství získal St John Bosco. Braves si poradili s Mater Dei.