Oficialii NASCAR au amânat restul cursei Cup Series Playoff de la Texas Motor Speedway la un restart marți din cauza ploii persistente.

Autotrader EchoPark Automotive 500 a început duminică după-amiază, iar 52 din cele 334 de tururi programate au fost parcurse înainte ca vremea umedă să forțeze un steag roșu. Cursa a fost programată să se reia luni, dar ploile persistente au împins acest plan la un restart propus marți la prânz ET (NBCSN, PRN, SiriusXM).

RELATED: Clasamentul complet

O declarație oficială NASCAR cu privire la vremea de pe circuitul de 1,5 mile de la Fort Worth a declarat: „Având în vedere umiditatea continuă și temperaturile scăzute care împiedică eforturile de uscare, precum și o prognoză similară pentru restul acestei seri la Texas Motor Speedway, reluarea cursei NASCAR Cup Series Autotrader EchoPark Automotive 500 a fost amânată pentru marți la ora 11 a.m. CT / Noon ET pe NBCSN, PRN și SiriusXM NASCAR Radio.”

Clint Bowyer a fost marcat ca lider al cursei la jumătatea etapei de deschidere. Mașina sa Stewart-Haas Racing Ford nr. 14 a preluat prima poziție în timpul celei de-a treia perioade de atenționare de duminică și era în frunte atunci când oficialii au luat decizia de amânare.

Etapa 1 este programată să se încheie în turul 105, iar etapa 2 să se termine în turul 210. Cursa ar urma să fie oficială la jumătatea cursei (turul 167).

Mai mult: Clasamentul în timp ce se desfășoară