Mater Dei (Santa Ana, California), care părea imbatabilă în primele 14 săptămâni ale sezonului, a condus-o pe St. John Bosco cu 28-5 în prima repriză a meciului de campionat CIF-SS Div. 1 de sâmbătă seară.

Avea să fie o victorie fulminantă. Echipa nr. 1 urma să câștige din nou și să joace în două săptămâni pentru al treilea său campionat național consecutiv.

Apoi St. John Bosco a marcat 34 de puncte la rând. Braves au ripostat în a doua repriză și au învins dubla campioană în exercițiu cu 39-34.

Receptorul Logan Loya, care s-a transferat la St. John Bosco de la Orange Lutheran (California), a marcat ultimele două eseuri pentru Braves.

După ce a preluat conducerea, St. John Bosco a mers pentru o conversie la a patra încercare, având nevoie de un yard, cu un avantaj de cinci puncte și aproximativ trei minute rămase. Cu mingea la propria linie de 29 de yarzi, Braves avea nevoie de doar un yard pentru a converti.

A fost o mișcare agresivă, dar a avut sens. Singura modalitate dovedită de a-l opri pe fundașul Monarchs, Bryce Young, să înscrie a fost de a nu-i lăsa mingea din mâini.

St. John Bosco nu a convertit. Mater Dei a recuperat mingea cu o poziție excelentă pe teren.

Dar St. John Bosco a găsit încă o modalitate de a-l împiedica pe Young să înscrie și de a-i ține mingea departe de mâini: Să o scoată din ei.

Ma’a Gaoteote l-a deposedat pe Young la linia de 13 yarzi, obținând posesia lui St. John Bosco înapoi cu aproximativ 1:30 rămase în joc. Bravii nu au putut să o înghețe și au fost nevoiți să dea o lovitură de pedeapsă, lăsându-i lui Mater Dei 23 de secunde pentru a conduce fără niciun timeout rămas.

Nu a fost suficient timp.

Monarhii au fost o echipă de prima repriză pe tot parcursul sezonului, dar motivul principal a fost pentru că de foarte multe ori au luat un avantaj insurmontabil în acea repriză și au folosit a doua repriză pentru a scurge timpul și a înceta să mai joace agresiv.

Împotriva lui Centennial (Corona, California) în prima săptămână, Mater Dei a condus cu 35-0 la pauză. Împotriva St. Frances Academy (Baltimore), Monarchs a luat un avantaj de 31-6 la începutul sfertului trei. Împotriva lui Mission Viejo (California) săptămâna trecută, au condus cu 28-3 la pauză.

St. John Bosco este mai bun decât toate aceste echipe. Apărarea sa a fost fenomenală în a doua repriză, iar fundașul DJ Uiagalelei a arătat ce l-a făcut jucătorul ofensiv ALL-USA al anului trecut, terminând meciul cu 444 de metri de pase și cinci eseuri.

Pentru o mare parte a anului, se părea că singurul mod în care Monarchs ar putea pierde era dacă se învingeau pe ei înșiși. În prima confruntare cu St. John Bosco în acest sezon, Mater Dei aproape a permis o revenire în mare parte din cauza penalităților.

De data aceasta, pierderile de mingi în situații cheie i-au făcut să piardă. Receptorul Kyron Ware-Hudson, a pierdut mingea la sfârșitul sfertului al treilea cu un avantaj de nouă puncte, ceea ce a dus la un scor al lui St. John Bosco. Pe următoarea unitate, Young a aruncat o intercepție. El, de asemenea, a greșit pe potențiala unitate câștigătoare a jocului.

Cu toate rănile auto-provocate pe care Mater Dei le-a avut cu pierderile de mingi în acest sezon, nu a fost niciodată o echipă predispusă la pierderi de mingi. Corpul de primire are mâini grozave. Young scapă de presiune mai bine decât orice alt fundaș din țară. Jocul de alergare a fost suficient de bun pentru a ține apărările pe degetele de la picioare.

Dar St. John Bosco a găsit o modalitate de a executa și de a forța Mater Dei să cedeze mingea. Cu apărarea solidă care a forțat pierderile de mingi, Uiagalelei a putut obține suficiente șanse pentru a obține mingea pentru creatorii săi de joc.

Dați-i fundașului angajat de Clemson, clasat pe locul 1 la poziția sa în țară, suficiente oportunități, și el va face asta.

Aceasta este exact ceea ce a făcut, conducând St. John Bosco la o revenire epică asupra echipei de top din țară.

Acum, Uiagalelei are încă un joc pentru a-și asigura moștenirea liceului său. Cu premiul de Jucătorul Anului anul trecut, dar cu două înfrângeri în meciul de titlu CIF-SS Div. 1 la Mater Dei, el a fost la un pas de acel campionat.

În sfârșit, el i-a doborât. A câștigat trofeul Secțiunii de Sud. Acum, o victorie împotriva lui De La Salle (Concord, California) în meciul de titlu al Diviziei deschise din California îl va trimite în vârf.

Defensiva lui Mater Dei, atât de solidă în acest sezon, nu l-a putut opri suficient de mult timp. Atacul, atât de exploziv, nu a putut menține controlul.

Echipa, atât de imbatabilă, nu a putut rezista.

St. John Bosco a obținut victoria. Bravii au învins Mater Dei.