Miami Heat (2011-2015)Edit

Cole cu Miami Heat în 2014

Cole a fost recrutat de Chicago Bulls în prima rundă a draftului NBA din 2011, fiind a 28-a alegere de la Cleveland State, dar într-o serie de tranzacții în noaptea de recrutare, drepturile sale au fost ulterior tranzacționate la Minnesota Timberwolves, care apoi l-au cedat la Miami Heat.

Cole și-a impresionat atât antrenorii, cât și coechipierii în timpul taberei de pregătire, inclusiv cu o ieșire impresionantă în meciul anual Red & Black Scrimmage al celor de la Heat, demonstrând echilibru, încredere și viteză fulminantă într-o performanță de 21 de puncte și 4 pase decisive. După un pre-sezon solid, în care a avut o medie de 96 de puncte și 45 de pase decisive, a impresionat o audiență națională în meciul de deschidere al lui Heat pe teren propriu împotriva lui Boston Celtics, marcând 15 puncte în sfertul 4 (reușind multe aruncări cruciale în ultimele minute) pentru a asigura victoria lui Heat în fața unei tentative de revenire a lui Celtic. Cole a terminat acel meci cu un total de 20 de puncte, 4 pase decisive, 4 recuperări și 3 intercepții. El a devenit al 4-lea cel mai rapid debutant din istoria francizei Heat care înscrie cel puțin 20 de puncte într-un meci.

Cole a fost inițial lăsat pe dinafară din Rising Stars Challenge 2012, dar din cauza starului în creștere al lui Jeremy Lin, care a fost adăugat târziu în grup, Cole a fost selectat ca al 20-lea debutant pentru a echilibra competiția. El a contabilizat 18 puncte, 6 pase decisive și 4 recuperări în acest meci.

Cole (centru) în timpul paradei campionatului din 2012 al lui Heat din Miami.

Cole a terminat sezonul 2011-2012 cu o medie de 6,8 puncte, 1,4 recuperări și 2,0 pase decisive cu 39% la aruncările din acțiune, ocupând funcția de fundaș de rezervă al echipei în spatele lui Mario Chalmers. El a reușit două aruncări mari de 3 puncte în meciul 4 al finalei NBA din 2012, care ar fi declanșat o cursă de revenire. Cole a câștigat primul său campionat în sezonul său de debutant, după ce Miami Heat a învins Oklahoma City Thunder cu 4-1.

Cole a jucat în 80 de meciuri în sezonul 2012-2013, inclusiv 4 ca titular, și a avut o medie de 5,6 puncte și 2,1 pase decisive. În playoff, Cole a avut o medie de 6 puncte pe meci, inclusiv două meciuri consecutive de 18 puncte împotriva lui Chicago Bulls în meciurile 2 și 3 ale seriei din turul doi. El avea să fie expulzat din Meciul 7 al finalei Conferinței de Est din 2013 de către arbitrul Ken Mauer după o îmbrânceală cu atacantul Jeff Pendergraph de la Indiana Pacers, care a fost și el expulzat la sfârșitul sfertului patru în timpul unui avantaj de 26 de puncte al lui Miami Heat. Miami avea să avanseze în finală, a doua deplasare a lui Cole. Miami i-a împins pe San Antonio Spurs la 7 meciuri și a câștigat titlul pentru al doilea campionat al lui Cole.

Cole într-un meci cu coechipierul LeBron James și fundașul advers Kyrie Irving de la Cleveland Cavaliers.

În sezonul 2013-2014, Cole a jucat în toate cele 82 de meciuri și a fost titular în șase meciuri, având o medie de 6,4 puncte și 3 pase decisive pe meci. În playoff, Cole a marcat 13 puncte în meciul 4 al meciului din primul tur al lui Heat împotriva lui Charlotte Bobcats, și nu avea să mai înscrie în cifre duble până la victoria crucială a lui Miami în meciul 2 împotriva lui Pacers în finala Conferinței de Est, marcând 11 puncte cu două coșuri de trei puncte. Miami a învins Indiana cu 4 meciuri la 2 pentru a avansa în a patra finală consecutivă și a treia pentru Cole. Heat avea să se confrunte din nou cu San Antonio Spurs în finala NBA din 2014, dar Miami avea să piardă seria în cinci meciuri. Cole a fost singurul jucător de la Heat care a avut un contract până la sfârșitul sezonului 2014-15 din NBA.

La 29 octombrie 2014, Cole a fost titular pentru prima dată în meciul de deschidere și ulterior a marcat 23 de puncte, recordul carierei, în victoria cu 107-95 în fața celor de la Washington Wizards. În 47 de meciuri jucate și a început 23 de meciuri cu Heat în sezonul regulat 2014-15, Cole a avut o medie de 6,3 puncte, 3,5 pase decisive, 2,3 recuperări, 0,9 recuperări, jucând 24,4 minute pe meci înainte de a fi tranzacționat.

New Orleans Pelicans (2015-2016)Edit

La 19 februarie 2015, Cole a fost tranzacționat la New Orleans Pelicans într-un schimb cu trei echipe care a implicat Phoenix Suns. Două zile mai târziu, el și-a făcut debutul pentru Pelicans împotriva fostei sale echipe, Miami Heat. În puțin mai puțin de 30 de minute de pe bancă, el a înregistrat 12 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive într-o victorie cu 105-91. Cole a devenit înlocuitorul lui Jrue Holiday, accidentat. Pelicanii au ajuns în playoff, dar au fost măturați în meciul din prima rundă împotriva viitorilor campioni, Golden State Warriors. În playoff-ul NBA 2014-15, Cole a avut o medie de 8,8 puncte, 1,8 pase decisive, 1,8 recuperări, 26,5 minute pe meci; în 28 de meciuri jucate în sezonul regulat (cu Pelicans), el a avut o medie de 9,9 puncte, 3,2 pase decisive, 1,2 pase decisive, 1,5 minute pe meci.8 recuperări, cu 44,4% la aruncările din acțiune și 37,8% la aruncările de trei puncte în 24,4 minute pe meci.

În iunie 2015, Pelicans a înaintat o ofertă de calificare de 3,03 milioane de dolari pentru ca Cole să devină agent liber restricționat. La 17 septembrie 2015, Cole a semnat din nou cu Pelicans, acceptând oferta calificativă de un an și 3,03 milioane de dolari. La 1 decembrie, Cole a jucat primul său meci din sezonul 2015-16, după ce a ratat primele 17 meciuri ale Pelicans din cauza unei accidentări la glezna stângă. În ceva mai puțin de 23 de minute de joc de pe bancă, el a marcat 11 puncte într-o înfrângere în fața celor de la Memphis Grizzlies, Pelicans ajungând la un bilanț de 4-14 victorii/înfrângeri în startul sezonului. Pe 2 ianuarie 2016, el a înregistrat al doilea double-double din carieră, cu 16 puncte și 12 recuperări, recordul carierei, într-o victorie cu 105-98 în fața celor de la Dallas Mavericks. Pe 6 februarie, a marcat 26 de puncte, recordul carierei, într-o înfrângere în fața lui Cleveland Cavaliers. În cele 45 de meciuri pe care le-a jucat cu Pelicans în sezonul 2015-16, Cole a fost titular în 23 de partide, terminând cu medii de 10,6 puncte, 3,4 recuperări, 3,7 pase decisive, 0,8 recuperări, jucând 26,6 minute pe meci. Cole a ratat prima și singura sa apariție în playoff-ul NBA cu Pelicans în sezonul 2015-16.

Shandong Golden Stars (2016)Edit

La 5 octombrie 2016, Cole a semnat cu Shandong Golden Stars din Asociația chineză de baschet. La 30 noiembrie 2016, el a fost eliberat de Shandong. În 9 meciuri jucate pentru Shandong, Cole a avut o medie a carierei de 19,1 puncte pe meci, 2,5 recuperări, 4,3 pase decisive, 1,6 recuperări pe meci.

Oklahoma City Thunder (2017)Edit

La 1 martie 2017, Cole a semnat cu Oklahoma City Thunder. În 13 meciuri jucate pentru Thunder, Cole a avut medii de 3,3 puncte și 1,1 pase decisive în 9,6 minute pe meci.

Maccabi Tel Aviv (2017-2018)Edit

La 15 august 2017, Cole a semnat un contract pe un an cu echipa israeliană Maccabi Tel Aviv din Euroligă. La 30 noiembrie 2017, Cole a înregistrat un record stagional de 26 de puncte, aruncând 4 din 6 de la trei puncte, alături de 5 recuperări și 4 pase decisive într-o victorie cu 81-74 în fața lui Žalgiris.

Cole a ajutat Maccabi să câștige campionatul Ligii israeliene din 2018, câștigând al treilea său titlu din carieră. În 28 de meciuri jucate în Euroligă în sezonul 2017-18, Cole a avut o medie de 12,6 puncte, 2,5 recuperări, 3,8 pase decisive și 1,1 recuperări pe meci.

Sidigas Avellino (2018)Edit

La 17 august 2018, Cole a semnat cu echipa italiană de baschet Sidigas Avellino pentru sezonul 2018-19 al LBA. Pe 7 octombrie 2018, Cole a debutat cu Avellino în victoria cu 98-81 în fața lui Red October Cantù, înregistrând 21 de puncte, trei recuperări și 13 pase decisive pentru întreaga carieră. Două zile mai târziu, Cole a înregistrat un record al carierei de 34 de puncte, alături de 5 recuperări și 7 pase decisive într-o victorie cu 100-93 în fața lui Nizhny Novgorod. Ulterior, el a fost desemnat MVP al Ligii Campionilor Gameday 1. La 23 octombrie 2018, Cole a înregistrat 33 de puncte, aruncând 7 din 13 de la 3 puncte, alături de 8 recuperări și 9 pase decisive într-o victorie cu 105-102 în prelungiri în fața lui Anwil Włocławek. Ulterior, el a fost desemnat MVP al Ligii Campionilor Gameday 3. În 19 meciuri jucate pentru Avellino, Cole a avut o medie de 16,3 puncte, 3,4 recuperări și un maxim al carierei de 6,2 pase decisive.

La 21 decembrie 2018, Cole s-a despărțit de Avellino din cauza unor dificultăți financiare.

Budućnost (2018-2019)Edit

La 21 decembrie 2018, Cole s-a alăturat echipei muntenegrene Budućnost Podgorica din Liga ABA și Euroliga, semnând pentru restul sezonului. La 28 decembrie 2018, Cole a debutat în meciul pierdut cu 88-93 în fața lui Bayern Munchen, înregistrând 27 puncte și șase pase decisive de pe bancă. În 15 meciuri jucate în Euroligă și 12 meciuri începute, el a avut o medie de 16,6 puncte, 2,7 recuperări și 4,6 pase decisive în 26,6 minute pe meci.

Monaco (2019-prezent)Edit

La 6 octombrie 2019, Cole s-a alăturat lui Maccabi Haifa pentru turneul de pre-sezon NBA 2019.

La 11 noiembrie 2019, Cole a semnat un contract pe un an cu Monaco din LNB Pro A franceză. La 20 noiembrie 2019, el a debutat într-o victorie cu 77-75 în fața lui Maccabi Rishon LeZion, înregistrând 18 puncte și trei pase decisive de pe bancă.