Matt Biondi a fost oarecum o apariție târzie. În vârstă de 5 ani, la prima sa cursă, Biondi a avut două starturi false și apoi și-a pierdut costumul de baie la scufundarea în piscină. Biondi nu a înotat pe tot parcursul anului până când a ajuns la liceu.

Cu toate acestea, în ultimul an de liceu la Campolindo High din Moraga, California, Biondi s-a făcut remarcat. El a stabilit un record național de liceu în proba de 50 de metri liber (20,4 secunde) și a obținut o bursă la Universitatea din California, Berkeley, pentru a înota și a juca polo pe apă. Ca boboc, Biondi a jucat în echipa de polo pe apă campioană NCAA a Golden Bears și a avansat în trei finale de consolare la campionatele de înot NCAA.

În anul următor, în 1984, Biondi s-a calificat în mod surprinzător în echipa de ștafetă 4×100 metri liber a SUA și a cucerit primul său aur la Jocurile Olimpice de la Los Angeles 1984.

Dar chiar și cu un campionat NCAA și o medalie olimpică de aur, Biondi nu făcea decât să zgârie suprafața pentru ceea ce avea să urmeze.

Ultimii trei ani ai lui Biondi la Cal au adus opt echipe NCAAindividuale și a înotat în șase echipe de ștafetă câștigătoare NCAA, precum și în două echipe de polo pe apă care au câștigat două campionate NCAA. A fost numit înotătorul NCAA al anului de trei ori și a făcut parte din echipele All-American College Water Polo în fiecare dintre cele patru sezoane de competiție.

Cu toate acestea, a pus doar bazele pentru ceea ce avea să vină la Jocurile Olimpice de la Seul din 1988.

Biondi a început încet, luând bronzul la 200 de metri liber. Apoi a terminat al doilea la 100 de metri fluture (când a fost depășit cu o sutime de secundă) înainte de a-i ajuta pe americani să câștige ștafeta de 4×100 de metri mixt și ștafeta de 4×200 de metri liber. Următoarele trei zile au fost, de asemenea, zile de medalii de aur pentru Biondi: la 100 de metri liber, la ștafeta de 4×100 de metri liber și, în cele din urmă, la 50 de metri liber.

Au fost opt zile uimitoare în care Biondi a cucerit cinci medalii de aur, una de argint și una de bronz, cu un record mondial individual (50 de metri liber) și toate cele trei ștafete și un record olimpic la 100 de metri liber.

Biondi a revenit la Jocurile Olimpice la Jocurile Olimpice de la Barcelona 1992, ajutându-i pe americani să câștige aurul în ștafeta de 4×100 de metri mixt și în ștafeta de 4×100 de metri liber și luând argintul la 50 de metri liber.

După Jocurile Olimpice de la Barcelona 1992, Biondi s-a retras din înotul internațional și a devenit un vorbitor motivațional. Acum lucrează ca profesor și antrenor de înot.