După ce a doborât vineri recordul canadian de o oră, ne-am gândit că ar fi amuzant să ne întoarcem și să ne uităm la unele dintre cele mai bune performanțe pe bicicletă ale nativului din Windsor de-a lungul anilor.

Recordul canadian de o oră

Este greu să nu numim acest efort ca fiind unul dintre cele mai bune eforturi pe bicicletă ale lui Sanders. Puteți să vă puneți la curent cu recapitularea noastră a recordului de o oră aici.

2016 Ironman Arizona

După o zi grea în Kona, Sanders și-a revenit în stil pentru a stabili un nou record Ironman cu un timp general de 7:44:29. În plus față de acel timp fulminant pe bicicletă, în care a avut o medie de 44,21 km/h, timpul său de înot a fost de 53:45 și a încheiat ziua cu un maraton de 2:42:31.

Publicitate

Iată cum a descris Sanders cursa pe bicicletă pe blogul său:

La ieșirea pe bicicletă, am știut că trebuie să am răbdare. Noul meu consilier de antrenament și mentor David Tilbury-Davis m-a sfătuit să „am răbdare, să fiu înțelept, să fiu necruțător”. Am repetat acest lucru probabil de câteva sute de ori în capul meu pe parcursul cursei, precum și „un Ironman este un drum lung”. Am ținut aproximativ 320w în prima oră. M-am simțit atât de ușor încât m-am gândit că poate contorul meu de energie nu funcționa bine. Totuși, ținta mea de putere pentru cursă era de 310-320w și am jurat să mă țin de plan. În ciuda faptului că m-am simțit ușor, am dat puțin înapoi și am lăsat media să scadă la aproximativ 316w până la finalul primei bucle de 60 km. Până la jumătatea bicicletei, media a ajuns din nou la 318w.

În jurul a trei ore a început să devină mult mai greu să mențin puterea. Mi-am dat seama atunci că power-metrul meu funcționa corect și am fost foarte bucuros că nu m-am abătut de la plan. În jurul orei 3,5 începusem să mă doară cu adevărat și, în loc să mă omor pentru a menține puterea, am decis să o las baltă și să merg mai aproape de 270w. A fost greu, dar nu atât de greu încât să mă simt ca și cum aș fi ars chibrituri. În cele din urmă, am avut o medie de 315w, pentru un timp pe bicicletă puțin sub 4 ore și 5 minute.

Lionel Sanders la Campionatul Mondial Ironman 2107. Foto: Al: Kevin Mackinnon

Campionatul Mondial de Ironman 2017

Sanders nu a ajuns să câștige cursa și nici măcar nu a avut cel mai rapid timp pe bicicletă al zilei, dar timpul său de 4:14:19 ar fi stabilit un nou record al traseului de bicicletă în Kona dacă Cameron Wurf nu ar fi spulberat recordul de bicicletă al lui Normann Stadler cu o diferență uriașă de cinci minute. (Wurf a făcut 4:12:54.)

Conform TrainingPeaks, puterea normalizată a lui Sanders pentru această cursă a fost de 313 wați și a avut o medie de 42,65 km/h. El avea să urmeze cu un maraton de 2:51:53, care nu a fost suficient pentru a-l ține în frâu pe Patrick Lange, care a obținut victoria într-un record al traseului de 8:01:40 față de timpul de sosire de 8:04:07 al lui Sanders.

Ronde pe Zwift 2020

În aprilie, Sanders a luat parte la o cursă din Cupa Mondială UCI Esports, câștigând cursa datorită unui efort sprinten de evadare. Isprava a fost deosebit de impresionantă, mai ales că profesionistul principal din cadrul evenimentului a fost campionul mondial de ciclocros Mathieu van der Poel.

Sanders a făcut parte dintr-un grup de evadare, apoi s-a distanțat în ultima cățărare, deschizând diferența prin împingerea unui număr impresionant de 10 wați/kg pentru o perioadă scurtă de timp, apoi continuând să se distanțeze pe cățărare pentru a deschide o diferență de peste 20 de secunde. El a reușit să-i țină în frâu pe riderii care au sprintat în spatele său până la linia de sosire datorită a ceea ce el crede că este „cea mai bună putere de 5 minute din viața sa” de 534 wați.

Cronometrul lui Sanders pentru această cursă a fost de 36,21 și a avut o medie incredibilă de 401 wați (5,5 w/kg).

Lionel Sanders. Foto: Leland Sanderson: Talbot Cox.

Challenge Daytona 2019

În timp ce acesta este un alt moment în care Sanders nu a înregistrat cea mai rapidă cursă a zilei – care i-a revenit lui Andrew Starykowicz – canadianul a fost cu doar câteva secunde mai lent decât americanul și a avut o medie de peste 48 km/h pe traseul de 61 km. (Există unele dezbateri cu privire la lungimea reală a traseului – este anunțată ca fiind de 37,5 mile, dar pare a fi mai aproape de 38 de mile când adăugați distanța până la și de la zona de tranziție.)

Indiferent de distanța pe care o alegeți, Sanders și Starykowicz pur și simplu au zburat pe traseu. Sanders a reușit apoi să devanseze un alt campion mondial ITU pe distanțe lungi – Pablo Dapena – pentru a lua titlul masculin.

Iată cum am recapitulat fracțiunea de bicicletă după cursă:

Frecvența de bicicletă a lui Sanders a fost cu doar 11 secunde mai lentă decât cea a lui Starykowicz, 1:14:54, ceea ce înseamnă că a avut o medie de 30,44 mph/ 48,95 kph dacă traseul a fost de 38 de mile și 30,04/ 48,30 dacă a fost de 37,5. Ieșind din apă la 50 de secunde în urma lui Starykowicz, Sanders a adunat câteva tururi cu o medie de peste 50 km/h în încercarea de a ajunge în fruntea cursei.