Ce înseamnă timpul tău de o milă? Aceasta este o întrebare la care majoritatea alergătorilor le place să răspundă cu mândrie. Chiar dacă cursele sunt adesea măsurate în kilometri, mila este o măsură cu care toată lumea se poate identifica. Timpul tău pe milă are o semnificație profundă, atât emoțională, cât și fizică.

Austin, medaliat cu argint la 1.500 de metri la Jocurile Olimpice din 2008, Leo Manzano – care are un record personal de 3:50,64 pentru milă – își amintește prima dată când a depășit bariera de patru minute, care este încă considerată o realizare semnificativă.

„A fost în Lincoln, Nebraska, în 2005”, își amintește Manzano într-un podcast Bring Back the Mile. „A fost ireal pentru mine; a fost ireal pentru coechipierii mei. Îmi amintesc că am trecut linia de sosire întrebându-mă dacă am reușit să o rup. A fost un moment, un moment de zece secunde între momentul în care am terminat și momentul în care mă uitam la ceas și mi s-a părut o veșnicie. Apoi a apărut și a arătat 3:59.82 sau 0.84, cred. Apoi mulțimea a înnebunit și coechipierii mei s-au repezit la mine. M-au luat în brațe și au luat-o razna.”

În timp ce depășirea a patru minute va rămâne în domeniul alergătorilor de elită, depășirea a cinci sau șase minute la mila este un obiectiv foarte demn de atins. Dar ce înseamnă, de fapt, timpul pe milă în ceea ce privește capacitatea ta de a te descurca bine la cursele mai lungi? După cum se pare, destule.

Legendarul alergător neozeelandez Rod Dixon a alergat o milă în 3:53 și, de asemenea, a câștigat maratonul din New York în 2:08:59.

Întrebați-l doar pe legendarul alergător neozeelandez Rod Dixon. Dixon s-a specializat în distanțe medii la începutul carierei sale și, la vârsta de 25 de ani, a alergat o milă în 3:53. Opt ani mai târziu, în 1983, el a câștigat maratonul din New York în 2:08:59.

Puțini alergători au raza de acțiune a lui Dixon, dar modelul său ne arată că un timp puternic pentru o milă se poate transpune bine în probele de anduranță, cum ar fi maratonul.

Săptămâna trecută, la Austin Mile Challenge, fostul star al Institutului de Tehnologie din Rochester, Mike Kurvach, a înregistrat cel mai rapid timp al zilei, cu un 4:21. Sarah E. Lancaster a înregistrat un timp de 5:05 pentru a obține cel mai bun timp la femei.

Nu este surprinzător faptul că Kurvach s-a descurcat bine și pe distanțe mai lungi: a alergat 32:42 la cei 10.000 de metri de la Statesman Capitol din acest an și a făcut 54:21 pentru 10 mile. Și fiți atenți la asta: a câștigat JFK 50 Miler la prima sa ultrarun.

Așa că da, lucrați la timpul pentru mile și veți vedea îmbunătățiri în cursele mai lungi. Și ghici ce? Alergând mai mult timp vă veți îmbunătăți și timpul milelor. Este o situație win-win.

Cursele viitoare: Sâmbătă, 9 septembrie, Hornet Race 5K, 7:30 a.m. la Tom Green Elementary din Buda. Duminică, 17 septembrie, CASA Superhero Run 5K, 8:00 a.m. la Domain Central Park. Tot duminică, 17 septembrie, LIVESTRONG Honor 5K și 10K, 7:30 a.m. la Auditorium Shores în centrul orașului Austin.