Kyle Busch pune capăt unei perioade fără victorie la Texas, obținând prima victorie a sezonului în Cup Series

După ce a câștigat miercuri cursa Autotrader EchoPark Automotive 500 de pe Texas Motor Speedway, amânată de trei ori din cauza vremii, Kyle Busch a coborât din mașină și a arătat spre imaginea unui zombie de pe casca sa.

„Așa arătăm cu toții pe aici în ultimele trei zile”, a spus Busch. „Toată lumea s-a zombificat în telefoanele lor.”

RELATED: Rezultatele cursei | programul Martinsville
SHOP: Echipamente Kyle Busch

În realitate, au trecut 72 de ore, 28 de minute și 34 de secunde între momentul în care NASCAR a arborat steagul roșu pentru cursa de duminică din Playoffs NASCAR Cup Series și ridicarea steagului roșu la ora 17:03. ET miercuri după-amiază, după multe încercări de a usca pista și de a finaliza evenimentul luni și marți.

Utilizând toate trucurile din arsenalul său și cu îndrumări constante din partea șefului de echipă Adam Stevens, Busch a economisit suficient combustibil în ultima cursă cu steag verde pentru a obține 66 de tururi din ultimul său rezervor de benzină. Toyota nr. 18 Joe Gibbs Racing Toyota nr. 18 a lui Busch a rămas fără combustibil în timpul burnout-ului de celebrare de pe prima linie dreaptă.

Victoria a fost prima din acest sezon pentru Busch, păstrând o serie de 16 ani în care a câștigat cel puțin o cursă pe sezon, începând cu anul său de debutant în 2005. A fost a treia sa victorie pe circuitul de 1,5 mile din Fort Worth, Texas, și a 57-a din cariera sa.

„În sfârșit am reușit”, a spus Busch. „Am fost atât de nervos… Am fost nervos pe toată ultima cursă. Am fost în această poziție de atâtea ori. Ultimele trei tururi, însă, e ca și cum aș fi câștigat campionatul. Atât de nervos am fost.

„Nu-mi vine să cred, dar sunt atât de mândru să fiu aici. Băieții din echipa mea, opriri la boxe grozave, au fost fenomenali. Suntem gata să luptăm anul viitor – ne vom întoarce.”

RELAȚIE: Cum arată tabloul playoff-ului la plecarea din Texas?

Victoria a fost, de asemenea, o consolare binevenită pentru campionul în exercițiu al seriei, care a fost eliminat din playoff în runda a 12-a.

Prin victorie, totuși, Busch l-a frustrat pe coechipierul și pilotul de playoff Martin Truex Jr. care probabil avea nevoie de o victorie fie la Texas, fie duminică la Martinsville Speedway pentru a avansa la evenimentul Championship 4 de la Phoenix Raceway. După ultima sa oprire la boxe cu steag verde în turul 276 din 334 – la opt tururi după ce Busch a intrat la boxe pentru ultima dată și și-a umplut Camry-ul de combustibil – Truex și-a urmărit coechipierul, reducând un deficit de peste cinci secunde la 0,468 secunde la linia de sosire.

„Știam că este aproape (de combustibil)”, a spus Truex. „Singurul lucru pe care îl puteam face în acel moment este ceea ce am făcut oricum toată ziua, și anume să încercăm să alergăm la podea. Un efort infernal din partea băieților… Se pare că este unul dintre acei ani în care suntem pe locul doi, trei, patru. Suntem acolo de multe ori. Aveam nevoie doar de un pic mai mult pentru a fi mai buni.”

RELATED: Martin Truex Jr. este optimist și se îndreaptă spre o situație aproape de o victorie obligatorie

Sunoco rookie Christopher Bell a fost al treilea, urmat de Ryan Blaney și de pilotul de playoff Alex Bowman. Brad Keselowski, Kurt Busch, Matt DiBenedetto, Denny Hamlin și Joey Logano au completat top 10. Clint Bowyer a câștigat prima etapă și a condus 89 de tururi, dar a fost nevoit să intre la boxe cu 24 de tururi înainte de final. El a alunecat și a terminat pe locul 17 în ceea ce va fi ultimul său start în Texas.

Logano s-a calificat deja pentru Campionatul 4 cu o victorie pe 18 octombrie la Kansas Speedway. Kevin Harvick a terminat pe locul 16 după ce a suferit pagube în urma unei atingeri cu zidul duminică (când au fost parcurse 52 de tururi), dar pilotul Fordului nr. 4 de la Stewart-Haas Racing a rămas cu 42 de puncte deasupra liniei de departajare.

Hamlin și Keselowski sunt cu 27 și, respectiv, 25 de puncte deasupra liniei de departajare înaintea cursei eliminatorii de duminică de la Martinsville. Chase Elliott a fost nevoit să facă o oprire neplanificată la boxe pentru a schimba un cauciuc cu cablu, a pierdut un tur și a terminat pe locul 20. Atât el, cât și Bowman, coechipierul său de la Hendrick Motorsports, se află la 25 de puncte în spatele lui Keselowski în clasament, fiind în pericol de a ieși din playoff.

Finalul rundei a 8-a este Xfinity 500, programat duminică (2 p.m. ET pe NBC/NBC Sports App, MRN și SiriusXM NASCAR Radio) pe circuitul de 0,526 mile de la Martinsville. Cursa de 500 va fi penultima cursă a anului.

Note: La Fordul nr. 6 al echipei Roush Fenway Racing (condus de Ryan Newman), la Fordul nr. 12 al echipei Penske (condus de Blaney) și la Fordul nr. 14 al echipei Stewart-Haas Racing (condus de Bowyer) s-a constatat că o piuliță nu era sigură și securizată. Șefii de echipaj ai acestor echipe vor trebui să plătească o amendă din partea NASCAR mai târziu în această săptămână.

Contribuție: Staff reports