Mater Dei (Santa Ana, Kalifornia), które wyglądało na niepokonane przez pierwsze 14 tygodni sezonu, prowadziło St. John Bosco 28-5 w pierwszej połowie meczu o mistrzostwo CIF-SS Div. 1 w sobotnią noc.

To miało być uciekające zwycięstwo. Drużyna nr 1 zamierzała wygrać ponownie i zagrać za dwa tygodnie o trzecie z rzędu mistrzostwo kraju.

Wtedy St. John Bosco zdobył 34 punkty z rzędu. Braves walczyli w drugiej połowie i pokonali dwukrotnych mistrzów 39-34.

Odbiorca Logan Loya, który przeniósł się do St. John Bosco z Orange Lutheran (Kalifornia), zdobył dwa przyłożenia dla Braves.

Po objęciu prowadzenia, St. John Bosco poszedł na czwarte przyłożenie, potrzebując jednego jarda przy pięciopunktowym prowadzeniu i około trzech minutach do końca. Piłka na ich własnej linii 29 jardów, Braves potrzebne tylko jeden jard do konwersji.

To był agresywny ruch, ale to miało sens. Jedynym sprawdzonym sposobem na powstrzymanie rozgrywającego Monarchs, Bryce’a Younga, przed zdobyciem punktu było trzymanie piłki z dala od jego rąk.

St. John Bosco nie zdobyło punktu. Mater Dei odzyskało piłkę na świetnej pozycji.

Ale St. John Bosco znalazł jeszcze jeden sposób, aby uniemożliwić Youngowi zdobycie punktu i utrzymać piłkę z dala od jego rąk: wybić mu ją z rąk.

Ma’a Gaoteote pozbawił Younga piłki na linii 13 jardów, odzyskując posiadanie St. John Bosco na około 1:30 przed końcem meczu. The Braves nie mogli tego zrobić i musieli wykonać punt, zostawiając Mater Dei 23 sekundy na prowadzenie bez żadnych pozostałych timeoutów.

To nie był wystarczający czas.

Monarchowie byli zespołem pierwszej połowy przez cały sezon, ale głównym powodem było to, że tak często brali przewagę nie do pokonania w tej połowie i używali drugiej połowy, aby uciec zegar i przestać grać agresywnie.

Przeciwko Centennial (Corona, Kalifornia) w tygodniu otwarcia, Mater Dei prowadził 35-0 w przerwie. Przeciwko St. Frances Academy (Baltimore), Monarchs wziął 31-6 prowadzenie na początku trzeciego kwartału. Przeciwko Mission Viejo (Kalifornia) w zeszłym tygodniu, prowadzili 28-3 w połowie meczu.

St. John Bosco jest lepszy niż wszystkie te drużyny. Jego obrona była fenomenalna w drugiej połowie, a rozgrywający DJ Uiagalelei pokazał, co uczyniło go ALL-USA Offensive Player of the Year w zeszłym roku, kończąc grę z 444 jardami podania i pięcioma przyłożeniami.

Przez większą część roku wyglądało na to, że jedynym sposobem, w jaki Monarchowie mogą przegrać, jest pokonanie samych siebie. W pierwszym meczu przeciwko St. John Bosco w tym sezonie, Mater Dei prawie pozwoliło na comeback głównie z powodu kar.

Tym razem wokół, turnovers w kluczowych sytuacjach zrobił je w. Odbiorca Kyron Ware-Hudson popełnił błąd pod koniec trzeciej kwarty, kiedy to prowadzili dziewięcioma punktami, co doprowadziło do zdobycia punktu przez St. John Bosco. Przy kolejnym podaniu Young rzucił przechwyt. Bez względu na to, jakie rany Mater Dei odniosło w tym sezonie, nigdy nie było drużyną podatną na straty. Korpus przyjmujący ma świetne ręce. Young ucieka spod presji lepiej niż jakikolwiek inny rozgrywający w kraju. Gra biegowa była wystarczająco dobra, aby utrzymać obronę na palcach.

Ale St. John Bosco znalazł sposób, aby wykonać i zmusić Mater Dei do oddania piłki. Dzięki solidnej obronie wymuszającej przewroty, Uiagalelei mógł dostać wystarczająco dużo szans, aby dostać piłkę do swoich play makers.

Daj rozgrywającemu Clemson commit, sklasyfikowanemu nr 1 na swojej pozycji w kraju, wystarczająco dużo możliwości, a on to zrobi.

Teraz Uiagalelei ma jeszcze jedną grę, aby zabezpieczyć swoje dziedzictwo w szkole średniej. Z nagrodą Gracza Roku w zeszłym roku, ale dwie straty w CIF-SS Div. 1 tytuł gry do Mater Dei, był po prostu brakuje, że mistrzostwo.

On w końcu wziął je w dół. Zdobył trofeum Southern Section. Teraz, jedno zwycięstwo przeciwko De La Salle (Concord, Kalifornia) w California Open Division tytuł gry wyśle go na top.

Mater Dei obrony, tak dźwięk w tym sezonie, nie mógł go zatrzymać wystarczająco długo. Ofensywa, tak wybuchowa, nie mogła utrzymać kontroli.

Drużyna, tak niepokonana, nie mogła się utrzymać.

St. John Bosco odniósł zwycięstwo. The Braves pokonali Mater Dei.