Miután pénteken megdöntötte a kanadai egyórás rekordot, úgy gondoltuk, jó lenne visszamenni és megnézni a windsori születésű versenyző néhány legjobb kerékpáros teljesítményét az évek során.

Kanadai egyórás rekord

Nehéz nem Sanders egyik legjobb kerékpáros teljesítményének tekinteni ezt az erőfeszítést. Az egyórás rekordról szóló összefoglalónkat itt olvashatod el.

2016 Ironman Arizona

A Konában eltöltött nehéz nap után Sanders stílusosan visszatért, és 7:44:29 órás összidővel új Ironman-rekordot állított fel. Amellett, hogy a kerékpáros szakaszon 44,21 km/h átlagot ért el, az úszó ideje 53:45 volt, és a napot 2:42:31-es maratoni idővel zárta.

Íme, ahogy Sanders a blogjában leírta a kerékpározást:

A kerékpárra kiérve tudtam, hogy türelmesnek kell lennem. Új edzéstanácsadóm és mentorom, David Tilbury-Davis azt tanácsolta, hogy “legyek türelmes, legyek bölcs, legyek kíméletlen”. Ezt valószínűleg több százszor ismételgettem a fejemben a kerékpározás során, valamint azt, hogy “egy Ironman hosszú út”. Az első órában körülbelül 320w-t tartottam. Olyan könnyűnek éreztem, hogy azt hittem, talán a teljesítménymérőm hibásodott meg. A célteljesítményem azonban 310-320w volt, és megfogadtam, hogy tartom magam a tervhez. Annak ellenére, hogy könnyűnek éreztem, egy kicsit visszavettem, és hagytam, hogy az átlag 316w-ra csökkenjen az első 60 km-es kör végére. A kerékpározás felénél az átlag ismét 318w-ra emelkedett.

Három óra körül kezdett sokkal nehezebbé válni a teljesítmény megtartása. Ekkor jöttem rá, hogy a teljesítménymérőm megfelelően működik, és nagyon örültem, hogy nem tértem el a tervtől. Körülbelül 3,5 óra körül kezdett nagyon fájni, és ahelyett, hogy megöltem volna magam, hogy tartsam a teljesítményt, úgy döntöttem, hogy ledobom, és közelebb megyek a 270w-hoz. Ez kemény volt, de nem olyan kemény, hogy úgy éreztem, mintha gyufát égetnék. Végül 315w-os átlagot értem el, a kerékpáros időm pedig valamivel 4 óra 5 perc alatt volt.”

Lionel Sanders a 2107-es Ironman világbajnokságon. Fénykép: Kevin Mackinnon

Ironman World Championship 2017

Sanders végül nem nyerte meg a versenyt, és még a nap leggyorsabb kerékpáros szakasza sem volt, de 4:14:19-es idejével új kerékpáros pályarekordot állított volna fel Konában, ha Cameron Wurf nem döntötte volna meg Normann Stadler kerékpáros pályarekordját bő öt perccel. (Wurf 4:12:54-et ment.)

A TrainingPeaks szerint Sanders normalizált teljesítménye 313 watt volt, és átlagosan 42,65 km/órával tekert. Ezt 2:51:53-as maratoni idővel követte, ami nem volt elég ahhoz, hogy visszatartsa Patrick Lange-t, aki 8:01:40-es pályarekorddal szerezte meg a győzelmet Sanders 8:04:07-es célba érkezésével szemben.

Ronde on Zwift 2020

Áprilisban Sanders részt vett egy UCI Esports világkupa futamon, és egy lendületes szökésnek köszönhetően megnyerte a versenyt. A bravúr különösen azért volt lenyűgöző, mert a verseny főszereplő profija a cyclocross világbajnok Mathieu van der Poel volt.

Sanders egy leszakadó csoport tagja volt, majd az utolsó emelkedőre elhúzott, rövid időre 10 watt/kilogrammot nyomott, majd az emelkedőn tovább húzott, és több mint 20 másodperces különbséget nyitott. Sikerült feltartóztatnia a mögötte sprintelő versenyzőket a célig, köszönhetően a szerinte “élete legjobb 5 perces teljesítményének”, 534 wattnak.

Sanders ideje 36.21 volt, és hihetetlen 401 wattos (5,5 w/kg) átlagot ért el.

Lionel Sanders. Fénykép: Talbot Cox.

Challenge Daytona 2019

Bár ez is egy olyan idő, ahol Sanders nem a nap leggyorsabb tekerését produkálta – az Andrew Starykowiczé lett -, a kanadai mindössze néhány másodperccel volt lassabb az amerikaitól, és átlagosan több mint 48 km/h-t ment a 61 km-es távon. (Van némi vita a pálya tényleges hosszát illetően – 37,5 mérföldként van meghirdetve, de úgy tűnik, hogy közelebb van a 38 mérföldhez, ha hozzáadjuk a távot az átállási területre és vissza.)

Függetlenül attól, hogy melyik távot választjuk, Sanders és Starykowicz egyszerűen repült a pályán. Sandersnek aztán sikerült megelőznie egy másik ITU hosszútávú világbajnokot – Pablo Dapena-t -, hogy megszerezze a férfi bajnoki címet.

Íme, így foglaltuk össze a kerékpáros osztást a verseny után:

Sanders kerékpáros osztása mindössze 11 másodperccel volt lassabb Starykowiczénál, 1:14:54, ami azt jelenti, hogy átlagosan 30,44 mph/ 48,95 km/óra volt, ha a táv 38 mérföld volt, és 30,04/ 48,30, ha 37,5 mérföld volt. Sanders 50 másodperccel Starykowicz mögött szállt ki a vízből, és néhány kört 50 km/h feletti átlagsebességgel tett meg, miközben megpróbált az élre kerülni.